Pracovní úrazy jsou bohužel dnes a denně velkou rutinou. Zatím co některé přitom mohou znamenat maximálně chvíli odpočinku, tak jiné se dokonce mohou dostat do nepříjemností jako jsou celoživotní léčba nebo dlouhá rekonvalescence následků úrazu.
Ve všech ohledech je tak pro zaměstnance i zaměstnavatele držet veškerá bezpečnostní pravidla. A to nejen pro to, aby nedocházelo k úrazům, ale také proto, aby byla vůbec šance na jejich odškodnění.
Vždy využívejte ochranné pomůcky
Pro většinu rizikových prací pochopitelně mají pracovníci k dispozici celou řadu ochranných pomůcek. O to by se měl starat především samotný šéf stavby nebo vedoucí společnosti, kteří zodpovídají za zdraví svých zaměstnanců. Pokud ale máte dostupné vybavení a neužíváte jej, tak odškodnění při pracovním úrazu může být poměrně dost nepříjemná záležitost. Většinou se k němu totiž nedostanete, protože jste jako zaměstnanci neplnili smluvní požadavky kolem chování na pracovišti.
Pečlivě evidujte veškerá zranění
Další častou chybou je, že někteří lidé mají tendenci oznamovat pracovní úrazy až s opožděním. To je ale dalším problémem, který může vést k neposkytnutí odškodnění. Pokud se vám tak stane něco, po čem se necítíte v práci dobře, tak je nutné to řešit ještě v práci. Je totiž velice obtížné kohokoliv přesvědčit o tom, že šlo doopravdy o pracovní úraz, když jste nepříjemnosti začali řešit třeba až po cestě domů.
Vyhněte se práci v šedé zóně
Bohužel je poměrně dost běžnou záležitostí situace, kdy jsou hlavně řemeslníci zaměstnáváni v takzvané šedé zóně. To znamená, že sice pracují, ale nemají žádnou oficiální smlouvu a ani neodvádějí žádné oficiální daně.
V podobném případě je problémem už jenom samotný úraz, protože vás i zaměstnavatele beze smlouvy vystavuje riziku vysokých postihů. Mimo toho ale pracovní úraz povinnosti zaměstnavatele jenom těžko může atakovat. Z pohledu zákona jste totiž nikdy nebyli zaměstnancem, i když jste pracovali na konkrétním místě. Proto tak vždy práce s nebezpečím zranění provozujte jenom s platnou smlouvou.