Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Půjčky

Nebankovní půjčky- definice, požadavky na žadatele a typy

Nebankovní půjčku lze definovat poněkud zjednodušeně tak, že je opakem půjčky bankovní. Neposkytuje ji tedy banka, ale jiný subjekt, v drtivé většině případů soukromé společnosti nebo osoby. Při výběru vhodného poskytovatele nebankovní půjčky si musíte dát především velký pozor na to, aby bylo vše legální, tedy abyste nenarazili na lichvu, která může znamenat nejen obrovské riziko, ale také hraniční situaci z pohledu legálnosti. 

Obecně platí, že nebankovní úvěry jsou dražší než ty bankovní, což se projeví hlavně na výši úroku. Ta může být opravdu dosti přemrštěná, velmi dobře tedy zvažujte, zda vůbec po této možnosti zapůjčení peněz sáhnout. 

Podmínky mohou být velmi odlišné 

Hlavní nevýhody nebankovních půjček, jsme si vlastně již nastínili, jedná se především o vysoké úročení a vyšší rizikovost v případě, že nebudete splácet včas a v dané výši. Nebankovní půjčka ale může mít i své plusy, hovoříme především o tom, že nemusíte jako žadatel splňovat tak náročné podmínky jako u bankovních půjček. 

Často není požadováno doložení čistého registru dlužníků, výpisu z registrů Solus či nebankovního registru NRKI. Bohužel, „oblíbenou“ praktikou nebankovních poskytovatelů je to, že po vás výpisy z daných registrů požadují. Aby byly tyto subjekty jištěny, vyžadují samozřejmě také ručení, například ručení nemovitostí. 

Abychom tedy byly v obraze, některé společnosti nabízející tento typ úvěrů, jsou dosti benevolentní, takže nepožadují dokazování výše vašich příjmů a výpisy ze zmiňovaných registrů, zatímco jiné jsou v tomto směru náročné a již se dosti blíží požadavkům bank. Při tom si ale nasadí obrovské úročení a jejich metody případného vymáhání u neplatičů bývají nekompromisní, někdy až likvidační. 

Obecné a konkrétní typy 

V současné době se v naší zemi pohybují tisíce subjektů poskytujících nebankovní půjčky, takže je z čeho vybírat, na druhou stranu pro vás možná nebude snadné správně se zorientovat a najít ty pravé. Obecné dělení nebankovních půjček je následující:

Mikropůjčky 

První z možností jsou takzvané „mikropůjčky“, jejichž hlavní charakteristikou je to, že se jedná o nižší částky s hranicí většinou 5 tisíc korun. Pokud potřebujete rychle půjčit na opravu auta, spotřebič do domácnosti, nebo jinou levnější záležitost, tak je toto dobrá varianta bez větších rizik. U mikropůjčky budete většinou muset předložit doklad totožnosti plus potvrzení o příjmech, případně ještě informace o bydlišti. Splácení zde může probíhat měsíčně, ale také týdně, a musíte se připravit na vskutku vysoké úroky. 

Vyšší částky

Formou nebankovního úvěru si však můžete zapůjčit i o dost více peněž, a to až 100 tisíc. Tady už ale poskytovatelé požadují nahlédnutí do registru Solus a zjišťují, zda nejste v exekuci, celkově je prověřování vaší solventnosti důkladnější. Velká část soukromých poskytovatelů půjček navíc vyžaduje ručení nemovitostí nebo jinou formu záruky. I při zapůjčení vyšších částek vám budou nastaveny „megaúroky“, doba splácení je oproti klasickým bankovním úvěrům naopak nižší. 

Konkrétní typy nebankovních půjček, s nimiž se můžete v ČR setkat:

  • Půjčky ihned
  • Rychlé půjčky
  • Půjčky bez dokládání příjmů
  • Půjčky před výplatou
  • Půjčky bez registru
  • Americké hypotéky

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button