Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Pojištění

Co obnáší pojištění mobilu a notebooku? Vyplatí se právě vám?

Mobilní telefon v ruce, notebook na klíně, to už dávno nejsou pouze charakteristické znaky manažerů. Současná doba je s těmito chytrými zařízeními velmi úzce spojena a využívá je většina lidstva. Věděli jste, že i notebook nebo mobilní telefon si můžete pojistit pro případ, že by došlo k jejich poškození nebo krádeži? Zvláště, pokud vlastníte opravdu drahou hračku a používáte ji k práci, pojištění elektroniky se vyplatí. Jak to tedy funguje?

Pojištění mobilu či notebooku dnes nabízí spousta společností, od klasických pojišťoven, přes různé prodejce, až po operátory. Jejich podmínky se ovšem můžou lišit, a i zde se vyplatí přečíst si je, i když budou zřejmě psány velmi malým písmem. Zvláště byste se pak měli zaměřit na takzvané výluky, tedy na skutečnosti, na které se pojištění nevztahuje. Obecně platí, že pojištění mobilu a notebooku se týká odcizení, poškození, nebo zničení. 

Zde je přehled nejčastějších výluk:

  • Poškození notebooku či mobilu s úmyslem
  • Nedbalostní poškození
  • Poškození v důsledku neopatrnosti
  • Poškození domácími zvířaty
  • Poškození dětmi
  • Povrchová poškození, škrábance a kosmetické vady

Kdy se pojištění vyplatí?

Částky vynakládané za pojištění elektroniky mohou být poměrně vysoké, pohybují se od desítek až po stovky korun měsíčně. I proto byste si měli dobře promyslet, zda pro vás bude tento krok vůbec výhodný. Jednak záleží na ceně pořízeného mobilu nebo notebooku, dále pak pochopitelně i na jeho důležitosti pro vás. Častěji se pojišťují osoby, které tato zařízení využívají pro profesionální účely. 

Samostatné či přidružené

Pojištění notebooku a mobilu se dá uzavřít samostatně, ovšem je možné, že už jste dříve uzavřeli pojistku jinou, týkající se elektroniky. Dobře si tedy ověřte, jestli už nemáte mobil a notebook pojištěné v rámci jiné pojišťovací smlouvy. Existují konkrétně tyto nejčastější možnosti:

  • Pojištění domácnosti– týká se poškození elektroniky v rámci vaší domácnosti
  • Pojištění zavazadel v automobilu– pokrytí škod spojených se zavazadly v autě
  • Cestovní pojištění– kryje škody, které mohou vzniknout při cestování, většinou se týkají jednorázových cest, například na dovolenou nebo za prací

Problematika spoluúčasti

Součástí smlouvy o pojištění elektroniky je také určení spoluúčasti. Hovoříme vlastně o finančním podílu, který při způsobené škodě zaplatíte Vy. Buďto je spoluúčast stanovena v procentech ze škody, nebo přímo určitou částkou, stejně jako se může jednat o kombinaci obou hodnot. Obecně lze říci, že čím vyšší budete mít stanovenou spoluúčast, tím platíte méně na pojištění, ale o to více pak vydáte ze svého. 

Nová a časová hodnota

A ještě jednu informaci je potřeba znát. A sice to, zda má daná pojišťovna v podmínkách nastavenou novou, nebo časovou hodnotu. Abychom si trochu osvětlili rozdíl mezi nimi: nová hodnota znamená, že za pojištěný notebook či mobil dostanete při škodní události tolik, kolik by stála nová věc, časová hodnota zase vyjadřuje finanční hodnotu věci se započtením jejího opotřebení.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button