Pojištění

Pojištění schopnosti splácet v souvislosti se ztrátou zaměstnání a koronavirem

I když přichází léto a koronavirová čísla opět klesají, neznamená to, že bychom již byli za vodou. Jedním z citelných dopadů krize je ztráta zaměstnání mnoha lidí, zvláště pak těch, co pracují například v gastronomii, cestovním ruchu a dalších ohrožených oborech. Není tedy žádným překvapením, že za poslední rok velmi výrazně roste zájem o pojištění související se ztrátou zaměstnání, týkající se převážně schopnosti splácet dlouhodobé půjčky a hypotéky. Pojištění ztráty zaměstnání je cestou, jak si zajistit dostatek peněz na plnění splátkových povinností. 

Pojištění schopnosti splácet zblízka

Ještě, než uzavřete pojištění schopnosti splácet, prostudujte si podmínky a samozřejmě také to, čeho se daná pojistka týká. Většina pojišťoven nabízí pouze pojištění, které souvisí s trvalou invaliditou pojištěného, nebo se smrtí, v takových případech za vás doplatí kupříkladu zbytek splácené hypotéky. Nicméně existují také další možnosti, které se vztahují například právě na ztrátu zaměstnání, dlouhodobou pracovní neschopnost, nebo pečování o některé z členů rodiny. 

Pokud bychom se tedy zaměřili na nepříjemnou ztrátu práce, pak můžete toto pojištění uplatňovat až po uplynutí doby 30 dnů, poté za vás může daná pojišťovna splácet určitý objem splátek, zpravidla je maximální číslo 12, do čehož jsou zahrnuty rovněž úroky.

V souvislosti s koronavirem

Pojištění schopnosti splácet pro vás může být výraznou pomocí také vůči negativnímu dopadu koronavirové krize. Proto je důležité důkladně prostudovat pojistnou smlouvu, zda se v ní nenachází výluky zahrnující pandemie a epidemie. Pakliže tomu tak není, zaplatí za vás pojišťovna již zmiňované splátky v následujících případech:

  • Pokud přijdete o práci při onemocnění koronavirem
  • Pokud přijdete o zaměstnání v rámci nutného propouštění
  • Pokud jste nuceni přerušit podnikání

Opravdu se vyplatí?

Vyplatí se tedy uzavřít pojistku schopnosti splácet? Za prvé, cena je vždy odvozována od toho, kolik měsíčně splácíte, při tom počítejte s určitým vypočítaným procentem navíc. Ve většině případů se jedná asi o 10 procent odvozených z vaší měsíční splátky úvěru, a to není málo. 

Pokud bychom si měli zmínit další nevýhody pojištění schopnosti splácet, již jsme si naznačili, že ve smlouvě se mohou vyskytovat různé výluky, na které je potřeba dát velký pozor, zároveň se nejedná o příliš flexibilní možnost. 

Tento typ pojištění pak banky většinou nabízí automaticky již při vyjednávání hypotéky nebo jiného typu většího úvěru a může znamenat určité slevy z úroků, přes to se dá říct, že mnohdy je lepší uzavřít životní pojištění. Je obecně flexibilnější a můžete ho uplatňovat v případě úmrtí, invalidity, závažné nemoci či způsobených trvalých následků. Na druhou stranu se nevztahuje na okolnosti, které nesouvisí se zdravím. Budete-li například propuštěni kvůli snižování stavů ve firmě, pojištění neschopnosti splácet je tím pravým. 

Autor: Martin Doležel

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button