Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Peníze

Finanční náhrada za pracovní úraz či nemoc z povolání

Pracovní úraz může potkat každého z nás. Ne každý však tuto situaci umí řešit tak, aby za něj dostal odškodnění, které mu podle zákona náleží.

Informujte svého nadřízeného co nejdříve

Zákoník práce uvádí veškeré nároky, které má poškozený zaměstnanec, když se mu stane pracovní úraz anebo trpí nemocí z povolání. Taktéž ho většinou nemine ani náhrada za bolest. Zaměstnavatel má povinnost rovněž zaměstnanci nahradit ztrátu výdělku nebo ztížené společenské uplatnění.

Abyste však nějaké odškodnění dostali, je zapotřebí nejprve o pracovním úrazu informovat svého nadřízeného. Zaměstnavatel by měl do pěti pracovních dnů vyhotovit záznam o úrazu. Dále je nutné, aby ho uznal jako pracovní. Ve chvíli, kdy tomu tak není, máte možnost obrátit se na soud. Jakmile navštívíte odborného lékaře, je záhodno, abyste mu sdělili, že se vám úraz stal při práci.

Způsob a výše odškodnění

Vždycky je dobré se zaměstnavatelem komunikovat výhradně písemnou cestou, abyste měli vše potvrzené a abyste mohli případně vše jednoduše prokázat. Se svým zaměstnavatelem byste také měli projednat způsob a výši odškodnění a zároveň musí váš zaměstnavatel nahlásit tuto událost u své zákonné pojišťovny. Někdy se tomu tak ale neděje. Možná vám dokonce rovnou zamítne vyplatit jakoukoliv náhradu.

Nechte se právně zastoupit

V tomto případě máte možnost obrátit se na specializovanou poradnu Pracovní úraz – Poradna pro zaměstnance. Stačí do firmy zavolat nebo napsat a dopodrobna jim popsat váš problém. Právníci následně bezplatně zhodnotí celou vaši situaci. Kromě toho vám nabídnou právní zastoupení. Obvykle si za tuto činnost účtují deset až dvacet procent z vymoženého plnění. Pokud vám ale žádné vyplaceno nebude, neplatíte vůbec nic.

Specializovaní právníci vám zajistí kvalitní lékařské posudky i další potřebné dokumenty. Komunikují se zaměstnavatelem i pojišťovnou. Dále také řeší váš návrat do zaměstnání nebo například ukončení pracovního poměru.

Nezapomínejte, že i nárok na odškodnění má svou promlčecí lhůtu. Proto neztrácejte čas a obraťte se na odborníky ještě dnes.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button