Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Peníze

Co udělat, abyste měli právo na odškodnění za pracovní úrazy?

Pracovní úrazy se stávají dnes a denně. Mnohdy dokonce i velice bizarními způsoby. Pokud jste ale opravdu nemohli za to, že se vám něco stalo a celá situace se odehrála na vašem pracovišti, máte automaticky právo na odškodnění od zaměstnavatele. 

To ale není vždy jednoduché a lidé mohou také narazit na vlastní chyby, kvůli kterým nakonec na odškodnění nedosáhnou. Ty nejčastější z nich si přitom probereme přímo zde.

Nahlášení musí být okamžité

Extrémně důležitou záležitostí je okamžité hlášení pracovního úrazu. Pokud se stane a na stavbě vám spadne třeba těžký předmět na nohu, ale pokračujete v práci a noha oteče až druhý den ráno,  ocitáte se ve svízelné situaci. Pochopitelně pak záleží na tom, jestli s vámi chce jednat zaměstnavatel lidsky. Stejně tak ale má zákonné právo počítat s tím, že se vám také úraz mohl stát mimo pracoviště, když jste jej okamžitě nenahlásili nadřízenému.

Dodržujte bezpečnostní pravidla

Především na stavbách se poměrně dost často stává, že někteří pracovníci přijdou k úrazu v moment, kdy ne zcela správně dodržovali pracovní bezpečnostní normy. O to horší pak je, když vzniknou   trvalé následky po pracovním úrazu, které ale nejsou kvůli bezpečnostnímu pochybení zaměstnance nijak vypláceny. Pokud vám tak můžeme poradit, vždycky dodržujte veškeré bezpečnostní předpisy tak, jak je vyžadováno a předepsáno. Pouze tak máte jistotu, že nemůže zaměstnavatel z pohledu zákona argumentovat vašim vlastním pochybením.

Náhrada dokonce i za bolest

Nezapomínejte na to, že byste neměli hlásit jenom taková zranění, která jsou zjevná, ale i taková, která vyloženě bolí. Krásným příkladem je právě případ z prvního odstavce. Těžký předmět vám spadne na nohu, ale vy to ignorujete. Sice to bolí, ale noha vypadá v pořádku. Jenže následná náhrada za bolest vám uteče v případě, kdy zjistíte až druhý den, že noha není rozhodně stoprocentní a na rentgenu je pak objevena zlomenina kotníku. Nahlašování pracovních úrazů je tak extrémně důležitá součást celého procesu. Navíc i pro vašeho zaměstnavatele je nahlášení úrazu velice důležitá informace.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button