Půjčky

Prodej nemovitosti s převodem hypotéky

Prodat nemovitost s hypotékou je možné, ale má to svá úskalí. Vzhledem k tomu, že byt či dům převedete na kupujícího i se závazky s hypotékou spojenými, nemusí být jednoduché takového kupce najít. Pro vás, jako prodejce skýtá prodej nemovitosti zatížené hypotékou nesporné výhody v tom, že vám odpadnou jednak poplatky za předčasné splacení, ale také samozřejmě splácení úroků. 

Na úrocích záleží

Kupující za vás přebírá všechny závazky a podmínky, proto je plusem, když se vám podařilo uzavřít hypoteční smlouvu v době, kdy byly úroky co nejnižší. Mimo úroky, podle nichž se odvíjí výše splátek, přebírá kupec rovněž fixaci hypotéky. 

Pakliže jsou vaše hypoteční úroky vysoké, nedá se příliš očekávat, že danou nemovitost s hypotékou prodáte. Dalším úskalím je ten fakt, že prodej takovéto nemovitosti musí odsouhlasit banka či jiná finanční instituce, která vám tuto formu úvěru poskytla. S tím je spojené také důkladné prověřování nového klienta. Pakliže ho banka shledá nevyhovujícím, jednoduše převod hypotéky neschválí. 

Převod není složitý

Jakmile se vám ale podaří najít kupce, kterého banka schválí, převod nemovitosti s hypotékou na nového majitele je poměrně rychlou a jednoduchou záležitostí. Bude pouze vyhotoven dodatek ke stávající smlouvě, bez nutnosti takových náležitostí, jako je již zmiňovaná sankce za předčasné splacení, nebo nový odhad ceny nemovitosti. Dodatek ke smlouvě hradí kupující a většinou se jedná o řádově několik tisíc korun. 

Jak jste mohli pochopit z textu výše, převod nemovitosti s hypotékou se vyplatí především prodávajícímu a z administrativního hlediska se jedná o relativně bezproblémovou operaci. Ale i z pohledu kupujícího může být takový převod řešením, zejména pokud hledá rychle nemovitost na míru a nemá problém s převzetím hypotéky. Navíc, v některých případech může banka nastavit výhodnější podmínky hypotéky, než tomu bylo u předchozí smlouvy.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button