Blížící se krize zasáhne nejen českou ekonomiku, ale i většinu zemí světa. Už teď je jasné, že se nevyhneme mnoha negativním efektům, které krize přinášejí. Pokud se ale dobře připravíme, je možné krizi přečkat a mnohdy na ní i vydělat. Pojďme se podívat, jak na to.
Zmapujte příjmy a výdaje
V dobách blahobytu a ekonomického růstu je do jisté míry možné k rodinnému či osobnímu rozpočtu přistupovat prvoplánově a s penězi nakládat podle toho, jak je potřeba. V případě krize už takový manévrovací prostor nemáme. Naše příjmy se mohou zmenšit, zatímco ceny většiny produktů jdou zpravidla nahoru.
Proto je třeba dobře zmapovat, jaké máme pravidelné příjmy a výdaje. Teprve když budeme naši finanční situaci dobře znát, můžeme plánovat úspory či hledat nové zdroje příjmů a příležitosti pro investice.
Vytvořte provozní rezervu
Velmi důležité je vybudovat provozní rezervu. Tím je myšlen dvojnásobek až trojnásobek měsíčního příjmu, který bude okamžitě k dispozici na běžném či spořicím účtu. Je určený především pro nenadálé situace. Mezi ty může patřit porucha spotřebiče, automobilu, delší nemoc či jiné neočekávané situace spojené s výdaji.
Důležité je nevyužívat pro provozní rezervu kontokorent či jiný úvěrový produkt. V době krize může být těžší doplatit vyčerpaný kontokorent, což je spojeno s vysokými úroky.
Zkontrolujte staré dluhy
Před začátkem krize může být vhodná chvíle na konsolidaci nejrůznějších úvěrových produktů, které máte. Ať už se jedná o klasické půjčky, kontokorenty či kreditní karty, je třeba dobře znát úroky, které jsou s nimi spojené.
Vyčerpané kontokorenty, kreditní karty mimo bezúročné období či úvěry s vysokou úrokovou sazbou je vhodné refinancovat a spojit do jednoho klasického úvěru s nižší úrokovou sazbou. Díky tomu zaplatíme mnohem méně na úrocích a můžeme uvolnit další peníze do rozpočtu díky nižším splátkám.
Pokud o konsolidaci uvažujete, pusťte se do ní raději co nejdříve. Pokud by krize omezila vaše příjmy, můžete se pro banky stát méně vhodným klientem a připravíte se o výhodnější úrokovou sazbu na nový úvěr.
Pozor na paniku a spekulace
Velmi palčivým tématem během krize jsou investice a zhodnocování majetku obecně. Pokud jste investovali větší či menší částku už během předkrizového období, může být velmi bolestné sledovat záporné hodnoty, kterých jsou akciové i dluhopisové trhy často plné. Každý investiční odborník poskytuje ale stejnou radu.
V případě, že klesá hodnota našich investic, za žádnou cenu je nesmíme ukončit. Akceptujeme tak ztrátu a připravíme se o možnost získat naše peníze zpět. Zejména akcie, ale i další typy investic, procházejí obdobími růstů i pádů. A jakmile se začne ekonomice opět dařit, hodnota akcií a dalších komodit půjde opět nahoru.
Krize může být naopak velmi zajímavou příležitostí pro novou investici. Pokud máte volné prostředky stranou, investujte je do aktiva, které má nyní nízkou hodnotu. Můžete se poté těšit na mnohem vyšší výnos, než kdybyste investovali v době ekonomického růstu.