Půjčky

Mikropůjčka: lákavá, ale s nátrahami

Mikropůjčky, jako třeba půjčka před výplatou, půjčka v hotovosti, půjčka bez registru nebo online půjčka, dnes patří k těm lákavějším hlavně z toho důvodu, že se nejedná o velké obnosy, může se tedy zdát, že jejich splacení bude rychlé a snadné. Nenechte se ale zmást, i z mikropůjčky se mohou vyklubat problémy. V souvislosti s vyššími úroky se může dluh při neplnění povinností splácení vyšplhat nepříjemně rychle a nehezky vysoko. Nástrahám spojeným s touto formou úvěru se budeme nyní věnovat podrobněji. 

Vysoké úroky a poplatky

Tohoto problému jsme se již dotkli. U malých půjček jsou většinou nastaveny mnohem vyšší poplatky než při zapůjčení větších obnosů. Vaše překvapení pak bude veliké, když zjistíte, že musíte splatit i dvojnásobek. Mikropůjčka je nastavena řádově na tisíce a splatit ji musíte v týdnech, nebo dokonce dnech, poskytovatelé navíc většinou mlží ohledně RPSN a výše úroku. 

Jednou věcí je úrok, druhou pak administrativní poplatek. Ptejte se dopředu na úrokovou sazbu i na tuto položku, představující jednorázovou platbu za zpracování žádosti a sepsání smlouvy. 

Pozor na sjednávání po telefonu

Takzvaně „natáhnout“ se vás možná pokusí poskytovatelé mikropůjček již při sjednávání, obzvlášť to platí pro telefonické hovory. Znovu, aniž byste byli předem informováni o ceně za minutu telefonického sjednání, zaplatíte již při tomto kroku nemalé obnosy. Oblíbenou praxí je dlouhé čekání na samotné spojení a když už se dovoláte, každá minuta se skutečně prodraží. 

Smlouvu prostudujte důkladně

Nejedná se zdaleka pouze o praxi společností nabízejících mikropůjčky. S rozsáhlými a zbytečně složitými smlouvami se můžeme setkat i jinde, cílem je pochopitelně co nejvíce znepřehlednit danou finanční službu. I když na úvěr hodně spěcháte, smlouvu důkladně prostudujte, případně si nechte poradit někým znalým v této oblasti. Nebojte se ptát toho, kdo smlouvu sepsal a než podepíšete, buďte si jisti, že jste opravdu pochopili všechny aspekty. 

Je možný odklad splátek?

Jakkoliv se může mikroúvěr jevit jako snadno zvládnutelný, nezřídka se objeví nečekané potíže, a vy pak nejste schopni plnit své závazky včas. Proto se dopředu obeznamte s tím, jestli si u dané společnosti můžete splátky odložit a především, kolik vás to bude stát. Většina poskytovatelů tuto možnost naštěstí nabízí, nicméně počítejte s tím, že tento přidaný náklad nebude zrovna malý. 

Než se takto zapůjčíte peníze, ujistěte se, že opravdu nemáte jinou možnost, například si půjčit pár tisíc od příbuzných, přátel nebo známých. V takovém případě budete mít přeci jen větší jistotu určité tolerance. A pokud opravdu není zbytí, zůstaňte ve střehu, protože i z malé půjčky se může stát veliké zadlužení, horší variantou je pak dokonce exekuční řízení. Zdaleka se nejedná o úvěr, který by snad byl výhodný, spíše o krajní řešení. 

Autor: Martin Doležel

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button