Půjčky

Jaké jsou hlavní typy bankovních půjček v ČR?

Půjčka není žádným zlem a spousta fyzických i právnických osob tuto možnost využívá. Jen je třeba být opatrný a samozřejmě mít i jistotu, že budete schopni včas a správně splácet, jinak byste mohli zaplakat. Platí to zejména v takových případech, kdy si potřebujete půjčit rychle a bez některých záruk a oficialit, tehdy bývají úroky a sankce opravdu hodně vysoké. My se v tomto článku budeme spíše v kostce věnovat bankovním půjčkám, u nichž máte přeci jenom větší jistoty a úroky jsou zpravidla nižší, než u úvěrů nebankovních. 

Spotřebitelský úvěr

Na základě výše a pravidelnosti vašich příjmů vám může banka poskytnou spotřebitelský úvěr, a to buďto v hotovosti, nebo bezhotovostně. Dalším z kritérií je čistý výpis z registru dlužníků. Spotřebitelské úvěry se pak dělí na účelové a bezúčelové, jejichž odlišnosti si vysvětlíme. 

Účelový spotřebitelský úvěr

Hovoříme-li o účelovém spotřebitelském úvěru, máme na mysli takový, pro který musí být bance jasně definován účel, tedy to, na co budou finance použity. Účelové úvěry pro spotřebitele jsou pro banky výhodnější z pohledu rizikovosti, což se ve výsledku odrazí také na nižších úrokových sazbách.

Neúčelový spotřebitelský úvěr

Protipólem je pak neúčelový spotřebitelský úvěr, kdy záleží pouze na vás, jak peníze využijete, ale zejména z tohoto důvodu a díky poněkud podstatnější rizikovosti pro poskytovatele, musíte počítat s vyššími úroky. 

Kontokorent

Oblíbenou formou úvěru, či chcete-li půjčky, je kontokorent. Celá „finta“ spočívá v tom, že banka vám umožní čerpání peněz do mínusových hodnot, které ale mají své limity. Budete-li takto čerpat, a i když vždy splatíte včas, finální vypočtený úrok je poměrně vysoký, může dosahovat až někde ke 20 procentům. 

Leasing

Leasing se nemusí týkat pouze úvěru na automobil, ale také dalších produktů. Existují tři typy leasingu:

  • Finanční leasing- Základní forma leasingu, kdy si pořídíte nejčastěji automobil, za který zaplatíte pouze část celkové ceny a zbytek pak doplácíte v pravidelných intervalech, při čemž vůz můžete po tuto dobu používat. Není ale ve vašem vlastnictví, to nastává až po splacení celé částky. 
  • Operativní leasing- Hlavním rozdílem mezi finančním a operativním leasingem je ten fakt, že u této druhé možnosti se v budoucnu nestanete vlastníkem vozu, tedy si ho v podstatě zapůjčíte na daný čas. Dle určitých podmínek zde splácíte opotřebení vozu, a to každý měsíc. 
  • Zpětný leasing- Zajímavou variantou je zpětný leasing. Jak funguje? Jako vlastník vozu, který potřebuje finance, prodáte auto leasingové společnosti, ta vám ho ale ponechá k užívání. Peníze, které vám budou poskytnuty, následně opět pravidelně splácíte až do naplnění původní hodnoty. Jakmile své auto zpětně splatíte, opět se stává vaším majetkem. 

Bezúročné období u kreditní karty

Závěrem si můžeme zmínit ještě jeden typ bankovní půjčky, která souvisí s užíváním kreditní karty. Banky poskytují na platební kartu takzvané bezúročné období na čerpání určité sumy, například 20 000. Princip je takový, že peníze můžete bez úroků využívat, ale musíte je v daném termínu splatit. Pokud tak neučiníte, očekávejte velmi vysoké úročení.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button