Investice

Starožitnosti jako investice nejenom pro milovníky umění a zapálené sběratele

Milovníci starožitností si pořizují stylové kousky umění a historie z několika důvodů. Prvním je bezpochyby láska ke krásným věcem, dále pak tužba po vkusných dekoracích do interiéru. A pak jsou zde sběratelé, jejichž touhou je pro změnu starožitnost vlastnit a zařadit ji do své sbírky, kterou pak mohou pyšně ukazovat přátelům a známým, nebo si ji bezpečně uzamknou a pak se jí kochají sami, ale to už se dá skoro hovořit o určité úchylce. 

Někdo se však rozhodne pro nákup starožitností z poněkud jiných důvodů, chce je v budoucnu finančně zhodnotit, tedy do nich investuje. 

Originalita starých kousků

Originální starožitnosti patří k velmi poptávanému zboží a jejich unikátnost jim pochopitelně přidává na ceně. Většinou pak platí, že čím méně kusů je k mání, o to vyšší je jejich hodnota a u té se také dá očekávat růst v budoucnu. Tyto kousky můžete zhodnotit i po kratší době, většinou však o starožitnostech hovoříme jako o investicích dlouhodobých. V případě, že starožitnost ochráníte před zubem času, může její cena narůst za pár desetiletí vskutku skokově, může se tak stát rovněž ceněnou součástí dědictví. 

Stará dobra kvalita

Není starožitnost jako starožitnost. O některých starých věcech se dá hovořit jako o starém harampádí a pro majitele mívají spíše určitou nostalgickou hodnotu. Pokud ale na své půdě narazíte na zachovalý umělecký předmět, či třeba masivní nábytek poctivé výroby, můžete zajásat. Kvalita výrobků z dob minulých byla často mnohem lepší, než je tomu dnes, jednalo se o poctivou práci, což platí třeba právě u nábytku. Neméně oceníte umělecky zpracované šperky, hodinky, nebo třeba unikátní zbraně. Pakliže si budete pořizovat starožitnost jako investiční položku, vždy důkladně zkontrolujte, zda není poškozená či nevhodně upravovaná a opravovaná, pak by její cena dosti výrazně poklesla. Nejste-li znalcem, raději si najměte odborníka, nemusí vás stát až tolik, pokud se chystáte koupit skutečně hodnotnou věc. 

Když má starožitnost svou historii

Sázkou na jistou investici bude i samotná historie starožitného předmětu. Tak třeba něco, co souvisí s válkami, pohnutými historickými událostmi či slavnými příběhy a postavami, je doslova pokladem ve vašich rukou. Cena takové starožitnosti bude zaručeně růst, ale pozor, u podobných předmětů je více než důležité mít příběh potvrzen odborným posudkem a náležitou certifikací. Certifikáty obecně vždy zlepšují tvář starožitnosti a zajisté i zvyšují její hodnotu, pokud se tedy nejedná o padělané potvrzení. 

Znalosti se vyplatí

Starožitnosti je možné pořizovat v nejrůznějších aukcích, dražbách, v kamenných obchodech, v obchodech internetových, od sběratelů a majitelů, vždycky ale musíte být opatrní, abyste nepořídili bezcennou věc, nebo dokonce padělek. Jistě, existují obchody, na které se můžete spolehnout, neboť již mají svou pověst, přes to byste měli neustále studovat a učit se vše o starožitných předmětech, na které se jako investor zaměříte.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button