Investice

Na co si dát pozor při zakládání investičního fondu?

Při zakládání investičního fondu na vás čeká mnohem více nástrah než u zakládání firmy. V tomto článku vám tedy ukážeme, na co byste si měli dát pozor.

Založení investičního fondu je poměrně složitá záležitost. Není to proces jako u zakládání firmy, který je v dnešní době už poměrně rychlý. V tomto článku vám tedy ukážeme, na co byste při zakládání investičního fondu rozhodně neměli zapomenout.

Vyberte si správný typ fondu

Nejprve si určete, jaký investiční fond vlastně chcete založit. V podstatě máte k dispozici dva druhy fondů – fond kvalifikovaných investorů a podílový fond. Fond kvalifikovaných investorů je lepší volbou především proto, že k vám nejspíše připutuje větší množství kapitálu od menšího množství osob. Ani tady ale nebudete mít zakládání příliš jednoduché. Budete si muset vybrat ještě z dalších dvou variant – samosprávného a nesamosprávného investičního fondu. První jmenovaný má vlastní vedení, zatímco ten druhý řídí licencovaná investiční společnost. Oproti samosprávnému fondu je ale jeho založení výrazně rychlejší a levnější, na druhou stranu však významně omezuje práva zakladatele ovlivňovat fungování fondu.

Oslovte pomocníky

Investiční fond má také povinnost spolupracovat s depozitářem. Jedná se o osobu s povolením České národní banky, která bude chránit majetek fondu před zpronevěrou. Jeho úkolem bude vedení evidencí, provádění převodů i úschova majetku. U nesamosprávného fondu nezapomeňte ani na výběr investiční společnosti.

Připravte se na spoustu papírování

Už nahoře jsme vás upozorňovali předtím, že založení investiční společnosti a firmy je diametrálně odlišné. U investičního fondu vás totiž čeká velké množství papírování, které je nutné absolvovat ještě před licenčním řízením u České národní banky. V závislosti na vámi vybraném typu fondu pak na závěr podáte žádost o zapsání do seznamu. Tento proces může trvat i několik měsíců.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button