Investice

Investice do zlata je dlouhodobou jistotou, ale i tak má svá úskalí

Investování do zlata patří k největším jistotám, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná spíše o investici dlouhodobou. Pokud tedy chcete své vklady po čase zhodnotit. Samozřejmě, že i trh se zlatem kolísá, a tak se může stát, že jeho cena náhle výrazně stoupne, většinou ale nehovoříme o podstatných výkyvech, opak může být pravdou a cena může v krátkodobých horizontech spíše klesat. 

Chcete-li opravdovou jistotu do budoucna a mít uloženo něco, co zkrátka vždy bude mít svou hodnotu, zlato je jasnou volbou. Pokud ovšem o této formě investování uvažujete, rozhodně byste měli vědět, na co si dát pozor a jaká jsou úskalí. 

Správné načasování

Mezi časté praktiky investičních poradců, mnohdy takových, které ani neznáte a kteří se s vámi spojí bez předchozí domluvy, patří lákání na nutnou koupi zlata právě teď. Podobně lákavé mohou být nejrůznější prognózy více či méně fundovaných odborníků v médiích. Ne vždy ale bývá efekt pozitivní. Pokud nastane jakýsi boom a všichni nakupují, zákonitě cena zlata po určité době poklesne. Proto je lepší investovat v jakýchsi vlnách, ale klidně pravidelně po určitou dobu. 

Procenta navíc a vedlejší náklady

Pokud si pořídíte například zlatou cihličku, nebo minci, musíte počítat s tím, že prodejce si přirazí marži, a ta může činit klidně i 20 procent. Je to dáno hlavně tím, že zprostředkovatel takového prodeje platí původnímu obchodníkovi poplatek a i on chce vydělat. A počítejte také s náklady na zabezpečení a uložení zlata, ať už ho zakoupíte menší množství a uložíte si ho doma v trezoru, nebo koupíte více zlata a pak ho uložíte do bezpečnostní schránky v bance. 

Investice do fondu

Investice do zlata na burze nemusí být vždy ideální, obecně platí, že lepší je investovat do zlatých mincí či cihliček. Jejich výhodou je totiž to, že je následně lze prodávat po jednotlivých kusech. A vůbec nejlepší je vložit své peníze do investičního fondu, který pracuje s firmami, zaměřujícími se na těžbu zlata. Takto můžete obchodovat i s menšími částkami. 

Nejen zlato

Zlato je odborníky považováno za jednu z nejjistějších investic, alespoň z toho pohledu, že nehrozí velké prodělky. To ale ještě není důvodem, abyste investovali pouze do tohoto cenného kovu. Rozložte své investice třeba do dalších cenných kovů, jako je stříbro, nebo platina a samozřejmě můžete investovat i v jiných formách. Zkušení investoři fungují velmi často tak, že své portfolio diverzifikují do velkého počtu investičních záměrů. 

Najděte správného prodejce

Určitě byste se měli vyhnout nakupování zlata od neověřených prodejců, a to nejen na internetu. Skvělé je, pokud již máte svého prověřeného finančního či investičního poradce, případně se můžete zeptat odborníka ve své bance. Příplatek za tyto služby může být nedocenitelný, navíc budete mít záruku, že nekupujete zlato za zbytečně vysokou cenu. 

Krátkodobé spekulace nejsou vždy správnou cestou

O krátkodobých investičních spekulací platí, že jsou vždy riskantní. Ale pokud rádi riskujete, tak to můžete klidně zkusit, třeba to vyjde a vy vyděláte pěkné peníze. Dlouhodobá investice do zlata se ale jeví jako jediná správná cesta, pokud chcete být v klidu a pokud patříte k lidem, kteří mají rádi zajištěnou budoucnost. Zlato není jako peníze, je nezničitelné, je krásné a na naší planetě je ho stále méně, takže se dá předpokládat, že v horizontu desetiletí bude cena opravdu stoupat. Pokud ho tedy sami nezhodnotíte, bude skvělým dědictvím pro další generace vašich blízkých. 

A co zlaté šperky?

Investice do zlatých šperků může i nemusí být výhrou. Především je třeba vědět, že jejich cena, vzhledem k obsahu zlata, bude vyšší, než za zlato čisté, a to hlavně díky práci zlatníka. Na druhou stranu takový zlatý šperk s historickou hodnotou a dobře udržovaný, může mít až několikanásobnou hodnotu. Zde tedy hovoříme o ještě dlouhodobějším investičním záměru. Pokud jste našli krásný zlatý šperk po babičce a povedlo se vám ho prodat, tak jistě víte, o čem mluvíme. 

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button