Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Investice

Zainvestujte pro změnu do méně tradičních aktiv

Investiční zájmy se dnes točí kolem celé řady nejrůznější objektů, tedy aktiv. Každý ví, že může své peníze uložit například do zlata a dalších cenných kovů, do drahých kamenů, do nemovitostí či do předmětů s historickou hodnotou. 

Co takhle zkusit poněkud méně tradiční investování, tedy ne tolik známé, avšak stále rentabilní alternativy?

Charakteristické znaky

Ve většině případů znamená alternativní investování vklad financí do předmětů s určitou sběratelskou hodnotou, například se může jednat o investiční mince, drahý alkohol, nebo unikátní automobily a motocykly. Do této skupiny pak spadají také sběratelské předměty uměleckého rázu, případně takzvané investiční diamanty. Cílem investorů je vždy pořídit objekt, který je natolik zajímavý, výjimečný, že jeho hodnota bude s jistotou růst. Často ale až v horizontu několika desetiletí. 

Jaká je šance na zhodnocení?

Ani zde ale nemáte stoprocentní jistotu, že aktiva, do nichž jste vložili peníze, se vám po čase opravdu zhodnotí. Mnohdy je ovšem riziko ztrát opravdu malé. U takového drahého vína, které bude skladováno v dokonalých podmínkách, se zkrátka nestane, že by ztratilo na ceně. Každý automobilový nadšenec vám pak jistě potvrdí, že s automobily to může být velmi ošemetné. Krásný vůz s příběhem a hodnotou, jehož cena byla ještě před 10 lety závratná, může najednou nečekaně ztratit, chce to tedy trochu citu na kouzlo okamžiku a pochopitelně i malinko štěstí. 

Obecně ale platí, že u velké části alternativních investic se jednou dočkáte zisku. 

Některá úskalí

Ano, alternativní investice se jeví jako téměř sázka na jistotu, avšak krom již zmiňovaného určitého časového údobí, které musí uplynout, než se vyplatí prodávat, jsou zde ještě některá další úskalí. Jestliže se rozhodnete vstoupit do této řeky, určitě byste se měli v dané problematice dobře orientovat. Takový znalec automobilů, dobrého vína a whiskey, nebo tak trochu geek, co sbírá staré počítače, ten bude mít nepochybně velkou výhodu. Na druhou stranu skákat po hlavě do netradičních investic může znamenat spoustu přešlapů. Tak například určení správné hodnoty historického předmětu nebo uměleckého díla, to již chce erudici.  

Počítejte také se správným uskladněním a úschovou po delší čas, ať už máme na mysli drahý automobil, luxusní alkohol či umělecké dílo. Nemusí to být právě levné. Velikost, materiál, ale i další aspekty je zde potřeba zohlednit, abyste ve finále s hrůzou nezjistili, že díky nesprávnému zacházení se vám z původně drahé věci stalo něco znehodnoceného. A to nemusí být zdaleka vidět na první pohled. 

Nejčastější objekty zájmu alternativního investování:

 • Investiční diamanty a další drahé kameny
 • Luxusní alkohol
 • Investiční mince
 • Unikátní automobily a motocykly
 • Umělecká díla
 • Vzácné a cenné poštovní známky
 • Sběratelské kartičky, odznaky
 • Originální hračky
 • Vzácná elektronika
 • Raritní předměty s příběhem či historickou hodnotou
 • A mnoho dalších

Autor: Martin Doležel

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button