Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Peníze

Víte, co je dopředné refinancování a jak vám může ušetřit nějakou tu korunu?

Ze všech stran se na nás valí zprávy o tom, jak vše zdražuje, a to včetně úroků u hypotéky. Taky nějakou splácíte a bojíte se, že úrokové sazby dál porostou? Přemýšlíte, jak nějakou tu korunu z rodinného rozpočtu ušetřit? Zvažte dopředné refinancování!

Když se řekne refinancování hypotéky

Mnozí se ho bojí, přitom jde o poměrně snadnou záležitost. Refinancováním hypotečního úvěru se rozumí splacení stávající hypotéky novým hypotečním úvěrem, který mívá často nižší úrokovou sazbu nebo vám přinese nějaké jiné výhody

Na refinancování nastává čas s blížícím se koncem doby fixace, kdy je na místě porovnat nabídky jednotlivých bank a s těmi vybranými vyjednávat. Úspora může být značná, klidně několik tisíc korun ročně.

Co je dopředné refinancování?

Dopředné refinancování nabízí všechny tuzemské banky a jeho princip je velmi jednoduchý. Když se začnete obávat růstu úrokových sazeb, začněte s novou bankou řešit podmínky budoucího refinancování hypotéky, a to klidně i několik let před koncem doby fixace. Právě v tom se dopředné refinancování liší od toho klasického.

Novou hypotéku začnete čerpat spolu s koncem fixace vaší stávající hypotéky, přesněji řečeno se nová hypotéka musí načerpat nejpozději ke dni konce fixace aktuální hypotéky. Do té doby ji máte jen sjednanou a až nastane čas refinancovat, nová banka vám poskytne úvěr za sjednaných podmínek, které jste si v rámci dopředného refinancování domluvili.

Víte, že na refinancování se můžete dohodnout až 3 roky před koncem doby fixace? Je ale třeba si dobře vybrat banku. Refinancování 3 roky předem zatím umí jen Komerční banka, většina tuzemských bank nabízí tuto možnost 2 roky před koncem fixace. Naopak mBank řeší refinancování jen 8 měsíců předem.

Zdroj fotografií: hyponamiru.cz

Jaké jsou (ne)výhody dopředného refinancování?

Úrokové sazby se poslední dobou zvyšují, většina těch, kdo hypotéku splácí, se tak musí připravit na vyšší měsíční splátky. Vyhne se tomu jen ten, kdo si v pravou chvíli sjednal dopředné refinancování. I to ale má své klady a zápory, které byste měli znát dřív, než se pro něj rozhodnete.

  • Díky dopřednému refinancování si můžete dopředu zajistit výhodnější úrokovou sazbu, ušetřit nemalé peníze a získat jistotu, co bude, až skončí fixace stávající hypotéky.
  • Je třeba si ale pohlídat výši refinancované částky, protože když si refinancování sjednáváte s předstihem 2 nebo 3 roky, nevíte, jaký bude zůstatek stávající hypotéky. Pokud by byl vyšší než schválená výše nové hypotéky, může to znamenat nepříjemnosti. Ideálně si tak nechte schválit to něco víc, 20 % můžete zdarma nedočerpat.
  • Na dopředném refinancování se dá bohužel i prodělat, to, když si refinancování sjednáte a úrokové sazby začnou klesat. I dopředná hypotéka je totiž závazná a když ji nevyužijete, banka vám může účtovat pokutu za nečerpání v řádech desetitisíců až statisíců.

Víte, že s výběrem nejvhodnějšího refinancování vám mohou pomoci hypoteční specialisté, kteří každodenně monitorují trh a díky nim byste se tak neměli dostat do potíží s možným nečerpáním hypotečního úvěru?

Zdroj fotografií: hyponamiru.cz

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button