Investice

V čem může být bitcoin rizikový a proč ho mu mnozí odborníci nedávají budoucnost?

O bitcoinech se ve finančním světě, a nejen tam, hovoří často a diskuze jsou mnohdy vášnivé. Není pochyb o tom, že právě v současnosti, v době, kdy nás trápí nepříjemný virus, se investice do bitcoinů vyplácí a jejich cena skokově roste. Proto mnozí hekticky prodávají, další investoři však čekají, zda se cena vyšplhá ještě výše. Velká část odborných finančních kruhů i znalci na investování jsou ale skeptičtí. Jaké jsou jejich argumenty a proč si myslí, že bitcoin nemá jako investice budoucnost?

Bez zákonného vymezení

Striktní legislativa vymezující obchodování s bitcoiny v podstatě neexistuje. Jako virtuální měna tedy nemá řádně daná zákonná pravidla, což znamená velké riziko například v případě, kdy jsou vám bitcoiny odcizeny. Pro zkušeného hackera při tom není taková krádež náročná, při čemž se nemusí příliš obávat postihů. 

Problém s anonymním vlastnictvím

Anonymita vlastnictví má samozřejmě své výhody, na druhou stranu pro věřitele či orgány činné v rámci daného státu vzbuzuje nedůvěru. 

Ověřování vlastníka

S anonymitou vlastnictví pak souvisí i nelehké nalezení skutečného vlastníka bitcoinů. Pokud tedy kupříkladu vlastníte akcie týkající se této měny, případně jste dlužníkem a potřebujete v daný čas prokázat, že jste skutečně majitelem určitého objemu bitcoinů, není toto reálně možné. 

Potíže spojené s účetnictvím

Držitelem bitcoinů může být jak fyzická, tak právnická osoba. Právnické osoby, které si vedou účetnictví pak zcela jistě narazí na další úskalí, kdy není možné definovat, do jakých položek vlastně bitcoin zařadit. Zda se tedy jedná o nehmotný finanční majetek, pohledávku nebo komoditu. Dalo by se říct, že ani jedno z toho. Kam tedy tuhle virtuální měnu v účetnictví zařadit?

Praní špinavých peněz

Většina států se snaží zamezit legalizaci výnosů z trestné činnosti, v případě anonymity vlastnictví bitcoinů to zatím není proveditelné. Proto i z tohoto hlediska nepůsobí investice do bitcoinů právě věrohodně. Pro různé „vykutálence“ se pochopitelně nabízí skvělá příležitost, jak obejít placení daní. 

Bitcoin nelze reálně ocenit

Bitcoin, pokud bychom ho tedy považovali za komoditu, neplní žádnou reálnou funkci, z praktického hlediska je jako virtuální měna zcela neužitečný. Třeba zlato a další drahé a vzácné kovy mají své využití v průmyslu, šperkařství i dalších odvětvích, peníze, které bychom si s bitcoinem mohli vzdáleně srovnávat, jsou zase státem uznaným platebním prostředkem, pohledávkou. Podléhají daňovým regulacím, což, jak jsme si již výše popsali, pro bitcoin zkrátka neplatí. 

Virtuální měna bitcoin se tak méně znalým může jevit jako zlatý důl, z dlouhodobého hlediska se ale nedá očekávat, že bude uznána jako plnohodnotná komodita, tedy, že investování do bitcoinů není pouze jakýsi neoprávněný boom. Třeba se mýlím, ale čas ukáže. Pokud dnes vlastníte bitcoiny, jejichž cena je vysoká oproti původnímu vkladu, neváhejte, zbavte se jich. 

Autor: Martin Doležel

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button