Dvojciferná hodnota inflace nás v loňském roce pěkně potrápila. A ani předběžné odhady na rok 2023 neočekávají rychlý návrat k původním číslům. Vše zdražuje, peníze ztrácí hodnotu rychlým tempem a domácnosti řeší, jak úspory před znehodnocením co nejlépe ochránit. Pojďme se podívat na tipy, které se vám v nejen následujících měsících můžou hodit.
Zhodnoďte příjmy a výdaje
Než začnete spořit, je dobré zjistit, jaké jsou vaše celkové příjmy a výdaje. Díky tomu jste schopni udělat si přehled o vaší aktuální finanční situaci. Je jedno, zda využijete obyčejný papír a tužku nebo excelovskou tabulku.
Jakmile si sepíšete všechny příjmy a výdaje vedle sebe, je mnohem jednodušší se svými financemi pracovat. Tento přehled vám následně umožní sestavit si jednoduchý rozpočet a můžete vytipovat položky, na kterých se dá případně ušetřit.
Rozpočet jako odrazový můstek
K tomu, abyste měli své rodinné finance pod kontrolou nemusíte dělat složité rozpočetnictví.
Začít cestu ke zdravým rodinným financím můžete jednoduše:
- Sepište si fixní výdaje (náklady za bydlení, strava, doprava…).
- Sepište si variabilní výdaje (výdaje na zábavu, vzdělání, koníčky…)
Po odečtení všech výdajů od příjmů vám vzniká saldo rodinného rozpočtu. To můžete využít na spoření či investování.
Pro rozpočetnictví můžete využít velmi známé pravidlo 50/30/20. To říká, že 50 procent vašich příjmů je dobré využít na fixní, nutné výdaje (bydlení, jídlo apod.), 30 procent na volnočasové aktivity, zábavu či oblečení a 20 procent uspořit.
Je mnoho cest, jak peníze z výplaty uspořit. Jestli přemýšlíte, jak ušetřit na jídle, můžete omezit stravování v restauracích. Domácí jídlo bude nejen levnější, ale i zdravější. Chcete si dopřát nový svetr, co se vám líbil? Kupte si jej pouze v případě, pokud stejnou částku pošlete na spořicí účet.
Spořte a investujte
Banky se chlubí spořicími účty s 5 nebo 6procentním úročením. Je to sice lepší, než nic, vysokou inflaci to však porazit nedokáže. Dobrou cestou můžou být investice.
Investování do fondů či akcií se staly v posledních letech velmi oblíbené. Není divu. I přes vyšší riziko lze dosáhnout v dlouhodobém horizontu krásných investičních výsledků.
Důležité je určit si cíl. Na co budete spořit? Zeptejte se také, zda peníze nebudete v nejbližší době potřebovat. Abyste získali kýžený výsledek, investice jsou běh na dlouhou trať.
Investiční fondy či ETF
Vhodnou volbou pro začátečníky v oblasti investic jsou podílové fondy nebo ETF. V případě investičních fondů firma emituje podílové listy. Pokud si je koupíte, máte právo na podíl ze zisku.
ETF jsou indexové fondy. Ty kopírují cenu akcií na trhu. Díky ETF si můžete koupit “balíček” akcií. Riziko se tak diverzifikuje a minimalizuje. Tento typ investic je velmi oblíbený a v rámci možností s minimem rizika. Je vhodný pro ty, kterým nevadí uložit peníze na 10 a více let.