Dluhopisy

Seznámení s pojmem „dluhopis“ pro laiky

Dluhopis patří v posledních letech k často praktikovaným a výhodným metodám dlouhodobého financování, zejména pak pro větší firmy, korporátní společnosti, ale také samotné státy. Možná jste v tomto směru tak trochu nepolíbeným laikem a rádi byste se dozvěděli, co to vlastně dluhopis je a jak tato forma dlouhodobého financování funguje. 

Jak fungují dluhopisy

Jak už jsme si naznačili, dluhopisy slouží k dlouhodobému financování, tedy na dobu přesahující jeden rok. Firmu můžete financovat různými způsoby, tedy například formou bankovních půjček, či třeba emisemi akcií. Často se ale využívají takzvané „korporátní dluhopisy“, což jsou cenné papíry, jejichž prostřednictvím se společnost upíše ke splacení zapůjčených financí a zároveň určí úrokovou sazbu za tuto formy zapůjčení. 

Větší firmy i státy volí dluhopisy z různých důvodů. Pokud si chcete půjčit z banky, znamená to často komplikace a dokazování některých skutečností, včetně záruk, akcie zase mohou být rizikové z pohledu vstupu nových emisí na akciový trh či jiných, hůře předpokládaných skutečností. S dluhopisy je to o dost jednodušší, vydavatel své dluhopisy zkrátka vydá, a záleží jen na potenciálních investorech, zda je koupí. 

Zásadní pojmy

Důležitým pojmem je „emitent dluhopisů“, což je subjekt, který je vydal, jinak řečeno, ten, co jejich formou získal finance na určité záměry. I ty mohou být velmi různé, emitent může půjčené peníze investovat do nových projektů a produktů, stejně jako je použít k záchraně společnosti před bankrotem. 

Dluhopis tedy vydává emitent dluhopisu a může ho zakoupit investor, emitent se stává dlužníkem, zatímco investor věřitelem. Poté, co věřitel dluhopis koupí, získává jistinu, kterou musí dlužník, tedy emitent, vrátit podle jasně daných pravidel, zejména pak v určeném datu splatnosti. Emitent je navíc povinován zaplacením úroku za půjčení, který se nazývá kupón. 

Druhy dluhopisů dle doby splatnosti:

  • Krátkodobé: doba splatnosti je 1 rok, někdy i kratší
  • Střednědobé: 1-10 let
  • Dlouhodobé: více než 10 let
  • Bez splatnosti: kupón je vyplácen trvale

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.
Back to top button