Investice

Proč investovat do fyzických nemovitostí

Investování do nemovitostí je možné dvěma způsoby. Buďto přímo, tedy do fyzických nemovitostí, jako jsou domy, byty, pozemky, nebo nepřímo, tedy do různých fondů, dluhopisů či do takzvaného crowdfundingu. My zacílíme na investice do fyzických nemovitostí, kdy se budeme věnovat především důvodům, proč se může jednat o dobře vložené peníze. 

Stabilita trhu

Fyzické nemovitosti z dlouhodobého hlediska spíše stoupají na ceně a jen velmi výjimečně se stane, že jejich cena klesá. Bývá to však spíše krátkodobá záležitost vyvolaná nečekanými faktory. Obecně lze říct, že hodnota fyzických nemovitostí je spíše brzděna v růstu, než, že by klesala, takže hovoříme o vysoce stabilní možnosti, jak zhodnotit finance. 

Dvojí zhodnocení

Velkou výhodou je také možnost v pořízené nemovitosti bydlet, kdy neplatíte nájem a zároveň vám nehrozí výrazná inflace. Při tom vám nic nebrání některé z bytů v nemovitosti pronajímat, což jsou peníze navíc. Pokud máte to štěstí, že vlastníte bytový dům s více byty, pak vás příjem z nájmů může uživit a dá se očekávat, že jeho výše bude časem narůstat. 

Nízké úroky v souvislosti s koronavirem

V důsledku současné koronavirové krize jsou centrální banky nuceny držet úrokové sazby na nízkých relacích, což se pochopitelně dotýká také trhu s nemovitostmi. Ne, že by snad měl investor do fyzické nemovitosti tak nějak doufat, že tato krize jen tak neskončí, přes to se může jednat v této oblasti o určité pozitivum, při všech těch negativních vlivech viru. 

Výnosnost zajištěna

Pro majitele fyzických nemovitostí platí, že jejich investice bývá dlouhodobá, i tak ale odborníci zjistili, že ročně se jedná cca o 5procentní zhodnocení. Návratnost financí se i bez nejrůznějších vlivových faktorů, jako jsou například inflace, různé poplatky, kolísání úrokových sazeb a dalších, pohybuje v horizontu asi jedné generace, tedy 20 let.  

Možnost prodeje nemovitosti

Svou fyzickou nemovitost můžete samozřejmě kdykoliv prodat, kupříkladu v případě, že potřebuje nutně určitý finanční obnos, ale také tehdy, kdy její cena rapidně naroste. Není divu, že spekulantů s nemovitostmi, co pouze nakupují a prodávají, stále přibývá. Takový důchodce, kterému se již investice do nemovitosti vrátila a chce si užívat života, prodá se ziskem skoro s jistotou.

Poptávka stále roste

Uvědomme si, že v některých zemích, a patří mezi ně i Česká republika, stále roste poptávka po bytech. Nájemníci dosti výrazně převažují na vlastníky různých fyzických nemovitostí, kdy v jejich případě se mluví asi o 20procentním podílu. Z toho nám vyplývá, že být pronajímatelem či vlastníkem, má své výhody. Z dlouhodobého hlediska, kdy se stále více lidí stěhuje do měst a stavebních parcel ubývá, je investování do některé z fyzických nemovitostí zřejmě lukrativnější volbou, než třeba investice do zlata. 

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button