Peníze

Oslabuje koruna, může za to korona

Ruku v ruce s narůstajícím počtem nakažených koronavirem v České republice, oslabuje také naše měna. Koruna zvláště v posledních týdnech dosti poklesla a dá se předpokládat i další horší poměr například vůči Euru. Za poslední měsíc, kdy po prázdninách znovu udeřil Covid-19 v plné síle, došlo k oslabení až o jednu korunu vůči Euru, současná hodnota Eura je kolem 27 korun. Není tomu tak dávno, co se kurz nacházel na 27,7 Korun za Euro. 

Problém pro menší ekonomiky

Proč tomu tak je, když se pandemie týká celé Evropy a celého světa? Je poměrně běžné, že v takovýchto nezvyklých případech klesají kurzy právě u ekonomicky ne tolik vyspělých zemí, mezi které se počítá také ČR. Během této finanční nejistoty se mezinárodní kapitálový trh tak nějak soustředí do ekonomicky silnějších oblastí, což bylo prokázáno několikrát v minulosti a potvrzuje to většina ekonomů a finančních analytiků. 

K nejvýraznějšímu oslabování koruny dochází od začátku září, což nám prokazuje, že tento jev opravdu souvisí s momentálním počtem nakažených v jednotlivých zemích. Vzhledem k tomu, že Česko nyní patří k nejvíce zasaženým zemím Evropy, oslabování měny můžeme považovat za logický následek. Rovněž předpokládané zásahy vlády či České národní banky, týkající se různých restrikcí, mají nepopiratelný vliv na to, že evropský trh se chová velice obezřetně. 

Riziko „izraelského scénáře“?

V dnešní době je pro mnoho zemí strašákem takzvaný „izraelský scénář“. Izrael se rozhodl, že na několik týdnů zcela uzavře školy a stopne mnohé ekonomické a podnikatelské aktivity, obyvatelé se smí vzdálit od domu pouze do 500 metrů, a to pouze v nezbytných případech, jako je nákup základních potravin. 

Může se stát, že něco podobného bude realizováno také u nás? Odborníci jsou zatím spíše optimističtí a rovněž vláda ČR si velmi dobře uvědomuje, že taková opatření by mohla být pro korunu a ekonomiku ČR obecně, na určitý čas zcela destruktivní. Zdraví lidí je však na prvním místě a finanční zájmy státních podniků i soukromých podnikatelů, budou možná muset opět ustoupit bezpečnosti.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button