Peníze

Odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se nových dálničních známek

Již od prosince minulého roku jsou v prodeji elektronické dálniční známky, díky kterým odpadá řidiči práce s lepením na přední sklo. Nalepení ještě není takový problém, to spíše odlepování může být pro mnohé oříškem, proto nové známky jistě uvítají. Za další výhodu, bohužel pro internetově méně zdatné, spíše za nevýhodu, lze považovat možnost zakoupení online, tedy z klidu domova. 

Kde je sehnat?

Hlavní internetovou adresou, na které si budete moci elektronickou dálniční známku koupit, je státní e-shop edalnice.cz. Najdete na něm rovněž jakéhosi průvodce, díky němuž se dozvíte to nejdůležitější o užívání nových dálničních známek. Dále jsou nabízeny také na České poště či na čerpacích stanicích EuroOil. Ano, i zde se jedná o podniky v rámci státu, což není náhoda. Pro nestátní subjekty není nabízena provize, u státních firem se pak jedná o zisk 2,3 procenta. Z toho plyne, že oproti minulé provizi 4,6 procenta, je to nepochybně úspora. 

Výše zmíněné informace však ještě neznamenají, že se o prodej elektro dálničních známek nemohou ucházet také soukromé společnosti. Pro ty by se mohlo jednat nikoliv o zisk, ale spíš o PR krok k nalákání většího počtu zákazníků a klientů, pokud by nabízely známky ke svým dalším produktům. 

Za kolik?

Cena za elektronickou známku zůstane stejná jako loni, přijde vás na 1500 korun na rok, měsíční bude za 440 a desetidenní pořídíte za 310 korun. Řidiči ekologických vozidel pak zaplatí méně, za roční 1000 korun, za měsíční 300 a za desetidenní 200 Kč.

Jak dlouho budou platit?

A máme zde další inovaci oproti staršímu typu dálničních známek. Pokud si pořídíte roční elektronickou známku například v květnu, bude platit celý následující rok, tedy není omezena kalendářním obdobím. A to bylo nepochybně dosti nešikovné řešení. Ale pozor, s tímto krokem naopak odpadá měsíční tolerance po ukončení kalendářního roku, takže platnost končí striktně za 12 měsíců. 

Jak bude probíhat kontrola?

Doteď jsme byli zvyklí na systém kontroly založený na snímání vozu mýtnou bránou, i to se ovšem mění. Možná si říkáte, že tak můžete tu a tam jezdit i bez dálniční známky, což není tak docela pravda. Policisté a celníci obdrželi desítky speciálních mobilních zařízení pro monitoring, budou to tedy právě oni, kdo bude oprávněn ke kontrolování řidičů. Diskutuje se také o úpravách mýtných bran, po kterých by fungovaly obdobně, jako tomu bylo v loňském roce. 

Propagátoři a realizátoři mobilní kontroly však ujišťují, že bude fungovat velmi dobře, a samozřejmě tak trochu spoléhají na poctivost řidičů na českých dálnicích. 

A co hrozí, když vás přistihnou bez dálniční známky? Pokuta až 20 tisíc korun, a to rozhodně není zanedbatelná částka. Uznejte, že pořídit si elektronickou dálniční známku za patnáct stovek na celý rok zase není tak bolestivý výdaj, zvláště, pokud se po dálnicích pohybujete pravidelně.  

Autor: Martin Doležel

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button