InvesticePeníze

Není strážný, jako strážný. Jak při zabezpečení objektu nevyhazovat peníze?

Zabezpečovací systémy nejsou samospásné a pro efektivní zabezpečení objektů zůstává nadále klíčová profesionální fyzická ostraha. Zdůrazňujeme „profesionální“. Svědomitý strážný vám ušetří peníze i nervy. Naopak je zbytečné investovat do ochranky, která půl směny prospí a zbytek stráví na telefonu. Řada z vás možná na vlastní kůži poznala, že rozdíly mezi pracovníky jednotlivých bezpečnostních agentur jsou často propastné.

5 tipů, jak vám profesionální strážný pomůže při zabezpečení firmy

  1. Prevence je základ u zabezpečení zboží, stejně jako u ostrahy společenské akce nebo zabezpečení prodejny. Je dokázané, že spoustu raubířů odradí už jen samotná přítomnost autority.
  2. Funguje to i naopak. Přítomnost ochranky dodává pocit bezpečí spořádaným hostům a zaměstnancům. Podvědomě cítí, že jim strážný kryje záda.
  3. Když už dojde na (potenciálně) rizikovou situaci, bystrý strážný dokáže v mžiku zareagovat a včasným zásahem ochránit lidské životy i zdraví.
  4. Ne vždy je možné újmě zcela předejít. Rychlá reakce ochránce však dokáže minimalizovat škody – ať jde o vandalismus, krádež nebo vznik požáru.
  5. Fyzická ostraha využívaná pro zabezpečení objektů často dokáže dopadnout pachatele (zloděje, vandala) přímo na místě činu. Tím vždy rostou šance, že se podaří věc vyšetřit a dostat z viníka náhradu škody.

Kvalitní bezpečnostní ostraha – jak jí docílit?

Žádný učený z nebe nespadl. To vědí bezpečností agentury i jejich zákazníci. Předpoklady je důležité u strážných rozvíjet, trénovat je na krizové situace a kontinuálně je vzdělávat. Třeba bezpečnostní agentura TOP security proto zaprvé dbá na pečlivý prvotní výběr personálu, a zadruhé pracovníky školí ve vlastním výcvikovém středisku. Výsledkem je všestranný profesionál, který může fungovat jako noční ostraha objektů i denní strážný.

Klíčové je splnění 5 základních kritérií: 

  1. Fyzická kondice umožňuje ochrance reagovat na vzniklé situace a v případě potřeby i zadržet pachatele.
  2. Není to jen o síle. Strážný je diplomat a umí zachovat klidnou hlavu, což mu umožňuje racionálně vyhodnotit nebezpečí a přijmout vhodná opatření. Zatímco někdy je třeba zasáhnout silou a narušitele zpacifikovat, jindy je efektivnější slovní domluva či přivolání složek IZS.
  3. Profesionální vystupování spočívá v tom, že se strážný umí přizpůsobit prostředí, ve kterém pracuje. Ať už působí jako ochranka na firemní akci, má na starost zabezpečení prodejny nebo zajišťuje převoz cenin.
  4. S prostředím úzce souvisí reprezentativní vzhled. Strážný by měl být vždy upravený a v čistém oblečení. Bezpečnostní agentura funguje na míru zákazníkovi a strážný tak může pracovat v uniformě, obleku, nebo naopak jako civil splynout s davem. Záleží na zadání – zabezpečení budov bezpochyby vyžaduje jiný přístup než zabezpečení zboží či společenských akcí, byť principy zůstávají stejné. 
  5. Strážný musí umět efektivně využívat moderní technologie. Kamerové systémy, elektronické zabezpečovací systémy včetně EPS systémů, přístupové systémy, elektronická vrátnice a profesionální bezpečnostní ostraha dávají dohromady efektivní kombinaci pro maximální ochranu životů, zdraví i majetku.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button