Peníze

Ministerstvo podpoří nabíječky pro elektromobily miliardovými dotacemi

Ministerstvo se konečně rozhodlo, že je čas v Česku vybudovat dostatečně hustou síť nabíjecích stanic pro elektromobily. Přichází proto miliardový dotační program.

Nabíjecí stanice pro elektromobily jsou poslední překážkou pro elektromobily v Česku. To by se ale mělo v blízké budoucnost změnit. Ministerstvo totiž chystá dotační programy v hodnotě miliard korun, které by měly tento problém nadobro vyřešit.

Miliardy na elektromobily

Akumulace energie do baterií a jejich následná distribuce do elektromobilů není zrovna něčím, čím by se mohlo Česko chlubit. Právě naopak. Česko se společně se Slovenskem ocitá až na úplném chvostu co se týče počtu nabíjecích stanic pro elektromobily. V následujících letech by se to ale mělo změnit.

Ministerstvo totiž chystá dotační program, který by měl přispět k výraznému zhuštění dosud řídké sítě nabíjecích stanic. Ve hře je údajně také omezený počet vodíkových plnících stanic a stanice pro zkapalněný plyn. Hlavním důvodem pro dotaci v hodnotě 3,3 miliard korun jsou ale nabíjecí stanice pro elektromobily. To je velice dobrá zpráva. Vždyť právě nedostatečné množství veřejně dostupných nabíjecích stanic je něco, co spoustu potenciálních zájemců odrazuje od koupě elektromobilu.

Co bude dál?

Dotační program by měl být dostupný během v průběhu roků 2021 až 2027. Tento záměr ještě musí projít skrze Evropskou komisi. Ta může celý záměr buďto zatrhnout, nebo výrazně urychlit. Dá se ale očekávat, že se EK rozhodne spíše pro druhou možnost a celý proces ještě více urychlí.

Vždyť v dnešní době nemají majitelé elektromobilů jinou možnost, než si nechat nainstalovat vlastní nabíjecí stanici. To přitom není nic levného. Pokud se rozhodnete pro domácí nabíječku, vyjde vás to i na několik desítek tisíc. K tomu si ještě musíte připočítat revizi elektro rozvodů a zvýšené výdaje na elektřinu. V konečném součtu vás to tedy vyjde na mnohem více peněz než provoz klasického automobilu se spalovacím motorem.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button