Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Investice

K čemu slouží ochranná známka a jak ji lze zaregistrovat? 

Chcete si zajistit právní ochranu a spolehlivou identifikaci svého výrobku či služby? Máte obavy z toho, že by vaše konkurence mohla nabízet podobné či stejné výrobky nebo služby? V tom případě si zajistěte ochranu svého výrobku nebo služby pomocí ochranné známky.  V následujících řádcích se dozvíte, jak si můžete nechat ochrannou známku pro svůj výrobek nebo službu zaregistrovat. 

Co je ochranná známka?

Ochranná známka představuje způsob, jak si jednoduše zajistit ochranu a identifikaci svých výrobků a služeb v rámci svého podnikání. V podstatě se jedná o druh právní ochrany určitého výrobku či služby, který ochrání majitele ochranné známky a jeho výrobek (službu) před konkurencí. 

Na základě české legislativy se rozlišuje 11 konkrétních typů ochranných známek, které si může podnikatel či firma nechat zaregistrovat. Může jít o slovní, obrazovou, prostorovou, poziční, zvukovou, multimediální, hologramovou, pohybovou, se vzorem, se specifickou barvou a jinou ochrannou známku, jež nespadá do předešlých kategorií.  Většina registrovaných ochranných známek v ČR však spadá především mezi slovní a obrazové ochranné známky. Mezi ochranné známky se nejčastěji řadí například název společnosti, název výrobku, logo firmy, slogan, znělka a další. 

Před registrací ochranné známky je třeba vždy myslet na to, že musí výrobek či služba splňovat rozlišovací způsobilost.  

Nechte registraci ochranné známky na odbornících

Registrace ochranné známky probíhá na Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV), kam je třeba podat vyplněnou přihlášku. V rámci registrace je třeba splnit také řadu podmínek, zejména je třeba mít v České republice trvalý pobyt či sídlo firmy. Případně si zvolit pověřené zastoupení. Dále je možné registrovat ochrannou známku pouze na výrobky a služby, které jsou předmětem vašeho podnikání na základě živnostenského oprávnění. Potřeba je také uhradit poplatek, jenž registrace ochranné známky s sebou přináší. Cena ochranné známky se v České republice pohybuje zhruba v rozmezí 5-10 tisíc. 

Chcete-li si zajistit bezstarostný průběh celé registrace ochranné známky, pak můžete využít služeb některé patentové kanceláře, jež se postará o vše za vás. Patentová kancelář vám bude k dispozici i v dalších oblastech, jako je získání patentu, přihlášení průmyslového vzoru apod. 

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button