Investice

Investice do podílových fondů: plusy a mínusy

Investování do podílových fondů se řadí k těm vyhledávanějším formám, podobně, jako je tomu například u zlata nebo nemovitostí. V současné době se již hovoří o stovkách miliard korun, investovaných právě do podílových fondů, pokud máme na mysli ČR, celosvětově jsou to pak biliony. Možná také vás zajímá, jaké jsou vlastně výhody těchto zhodnotitelných vkladů, případně jaké mohou být nevýhody.

Plusy

Méně movití investoři jistě ocení ten fakt, že do podílových fondů lze investovat i menší částky, a to řádově od pár stovek, musí se ovšem jednat o pravidelné vklady. Další z nesporných výhod je možnost volit mezi celou řadou strategií a typů investic, klienti si rádi nechají vytvořit investiční portfolio na základě vlastních priorit a cílů. 

Aktivity podílových fondů jsou kontrolovány prostřednictvím České národní banky a dalšího nezávislého finančního subjektu, což je pro klienta a vkladatele peněz další přidanou hodnotu. 

Snadný přístup a vlastní kontrola z pohledu investora znamená, že budete mít přehled o aktuální hodnotě vašich vkladů, každý den si můžete své investice ověřit. A pokud se rozhodnete pro vyplacení, jinak řečeno zpětné odkoupení v otevřeném podílovém fondu, peníze vám připíšou na účet ve velmi krátké době a bez zbytečných komplikací. Správce vašich investic se zkrátka nebude na nic vyptávat, jen splní váš požadavek. 

A nemůžeme opomenout ani osvědčenou investiční strategii, kterou je rozložení portfolia na více cenných papírů, ve většině případů hovoříme o desítkách, až stovkách položek. 

Mínusy

Pro klid duše investora si uveďme také mínusy či možná rizika investování do podílových fondů, žádná z investic totiž není zcela bezriziková:

  • Kolísavost rizik- toto lze omezit volbou konzervativního typu investice.
  • Výnosy nejsou předem garantovány- záleží především na situaci na finančním trhu, krocích centrálních bank, či na demografických faktorech a ziskovosti podnikatelů určitých geografických oblastí.
  • Nesnadný výběr- v České republice působí v současností stovky podílových fondů, kdy není vůbec snadné se v nich zorientovat a zvolit si optimum. Samozřejmě vás může nasměrovat finanční poradce, bankovní poradce, či osobní investiční konzultant. 

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button