Peníze

Existují čtyři životní situace, kdy můžete od státu žádat peníze. Víte, které to jsou?

Dotýkají se vás finanční potíže nejen v období koronavirové krize? V tom případě se neostýchejte požádat stát o peníze. Na co máte nárok?

Požádejte o mimořádnou okamžitou pomoc

Z peněz na mimořádnou okamžitou pomoc sice nemůžete splácet dluhy, hypotéky, leasingy ani náklady spojené s podnikáním, zajistíte si jimi však placení telefonu či internetu, nájmu a energií, můžete je použít na nákup hygienických potřeb, ošacení a samozřejmě také jídla. Mimořádnou okamžitou pomoc poskytuje úřad práce, který individuálně posuzuje případ od případu. Přihlédne samozřejmě i k vašim sociálním a majetkovým poměrům.

Požádejte o příspěvek na bydlení

Jsou-li vaše příjmy nízké, nezáleží na tom, zda bydlíte v nájemním, družstevním či vlastním bytě. Splníte-li dané podmínky (jednou z nich je například to, že za své bydlení platíte více než 30 % svých čistých příjmů, v Praze 35 %), můžete se o příspěvek na bydlení ucházet na Úřadu práce podle svého trvalého bydliště.

Požádejte o dávku pro zdravotně postižené

  • Máte dlouhodobé zdravotní problémy? 
  • Potřebujete si opatřit konkrétní zdravotní pomůcku? 
  • Neobejdete se bez auta a bezbariérového bytu? 

V případě, že trpíte těžkým zrakovým či sluchovým postižení anebo trpíte závažnou vadou pohybového či nosného ústrojí, můžete získat od úřadu práce dávku i několik desítek tisíc korun.

Požádejte o příspěvek na péči

Na příspěvek na péči dosáhnou lidé, kteří vzhledem k nedobrému zdravotnímu stavu nedokážou zvládat své základní životní potřeby. Z příspěvku si mohou platit například asistenta, který jim bude v jejich nelehké životní situaci pomáhat. Žádost o příspěvek na péči je třeba jako ve všech předchozích případech podat na místně příslušném úřadu práce.

Měsíční výše příspěvku pro dospělé (lidé nad 18 let) dle stupně postižení

  • stupeň I – 880 korun
  • stupeň II – 4 400 korun
  • stupeň III – až 12 800
  • stupeň IV – až 19 200

Milena

Tak to jsem já. Milena. Ta, co píše.

Související články

Back to top button