Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Investice

Chraňte originální design svých výrobků před falsifikáty

V dnešním světě, který má naprosto bezkonkurenčně nejvíce naplněný trh ve všech ohledech, se dá říci, že je opravdu tím největším a nejdražším vlastnictvím dobrý nápad. Ostatně sami se můžete zamyslet nad tím, jak moc často se stává, že se ve světě ukáží nové, doposud nikým neviděné trendy nebo výrobky.

Jedná se opravdu o velice vzácnou věc, která mnohdy spíše stojí na modifikaci již existujících výrobků a procesů nežli na realizaci nějakých zcela nových. I když se ale povede jen minimální, ale úspěšná modifikace, tak se ji hodí adekvátně chránit.

Na vzhledu hodně záleží

U mnohých výrobků můžeme rozhodně tvrdit, že je jejich nepopíratelná síla, nebo jednoduše originalita založena na tom, že jsou tyto výrobky výhradně vyrobeny atypickým nebo lehce modifikovaným designovým provedením. V mnoha ohledech je ale právě odlišný design i tím, co může dát výrobkům zcela nové funkcionality a výhody oproti konkurenci. V ten moment je jen otázkou času, než konkurence bude sama kopírovat váš dobrý nápad. Jenže tomu zabrání registrovaný průmyslový design.

O co se vůbec jedná?

Jedná se o úřední ochranu, která by se dala jakousi vzdálenou oklikou připodobnit k mnohem častějším patentům. Rozdílem je ale to, že zatím co patent řeší funkcionalitu a celá proces, tak vedle toho průmyslový vzor naopak řeší jenom vzhledovou stránku výrobku a popřípadě věci, které ji zcela přímo ovlivňují. Nemusí sem tedy nutně zapadnout i výrobní procesy, ale pokud je například nutné užívat specifické materiály, tak lze tuto bližší specifikaci designu uvádět jako nutnou podmínku.

Jak fungují průmyslové vzory v praxi?

V praxi jsou průmyslové vzory uplatnitelné stejně jako cokoliv jiného s charakterem vyhrazeného vlastnictví. Stejně jako je tomu u patentů, jsou i průmyslové vzory jen na určité období a případně je potřeba exklusivitu jejich vlastnictví pravidelně obnovovat. Velkou výhodou je, že vás zároveň i průmyslové vzory mohou jednoznačně opravňovat k tomu, abyste možnosti výroby konkrétního designu mohli dočasně pronajímat a propůjčovat jiným společnostem. Jedná se tak o velkou konkurenční výhodu.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button