Půjčky

České domácnosti jsou rok od roku zadluženější

Není žádným tajemstvím, že české domácnosti velice rády sahají po půjčkách. Na co si nejčastěji půjčují? Jakým úvěrům se vyhnout? Na to vám odpovíme v článku.

Úvěrový šmejd. To je pojem, který se v českém bankovnictví poměrně rychle uchytil. Jedná se o člověka nebo korporaci, která poskytuje úvěry za nepřiměřených podmínek. Nebankovní úvěr pro společnosti už ale nemůže poskytovat kdokoliv. Zpřísněná pravidla totiž vedla k výraznému úbytku nepoctivých společností, které nedokázaly získat licenci.

Zadluženost stoupá

Někdo se půjčce vyhýbá jako čert kříži, někdo ji využívá jako dobrý nástroj k zhodnocení svých peněz. Jsou tu i tací, kteří si vezmou nebankovní úvěr pro živnostníky na pokrytí nečekaných výdajů. A to jsou více než pochopitelné situace. Stále více lidí ale nakupuje přímo na dluh. Elektroniku, bílé zboží, dovolená – prostě takové věci, jejichž životnost nepřekročí dobu, na níž je úvěr poskytován.

O tomto negativním trendu ostatně svědčí i poslední statistiky. Ty totiž uvádějí, že zadluženost českých domácností opět vzrostla, a to o 6,3 procenta. Jen bankám letos Češi dluží více než 1 800 miliard korun. Největší balík pochopitelně představují úvěry na bydlení a hypotéky. Údaje o nebankovních půjčkách bohužel nejsou dostupné. I přesto si troufáme tvrdit, že čísla budou vypadat velice podobně u bankovních i nebankovních institucí.

Buďte stále na pozoru

Vždyť celá řada jednotlivců i domácností často sahá po alternativních způsobech investování svých radovánek. A úvěr u zaběhlých společností často bývá ideální volbou. Půjčky pro podnikatele jsou taktéž dlouhodobě oblíbené. Firmy si u nebankovních společností půjčují velice často, a to především díky jejich vstřícnějším podmínkám.

Pokud si ale chcete půjčit, dávejte si pozor. Na trhu se totiž stále pohybuje celá řada úvěrových šmejdů. Ty poznáte velice snadno. Většinou se vás pokusí zlákat na to, že vám půjčí, jen když si založíte živnostenský list. Dalším zdviženým prstem je pak označení p.m., což je zkratka pro měsíční úrok.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button