Peníze

Aktivisté protestují. Region zatím nemůže čerpat evropské peníze

Těžba uhlí a ztráta vody v regionu. To jsou problémy, se kterým se aktuálně potýká česko-polské pohraničí. Dočkáme se v blízké budoucnosti nějakého řešení?

Ochrana životního prostředí a lidská práva. To jsou dvě témata, která se v posledních měsících velice často propírají. Do sporu s aktivisty se přitom nedávno pustilo i Česko, především kvůli dolu v Turówě.

Protesty aktivistů

Půjčovna rypadel může být v klidu. A to i přesto, že minulý měsíc provedla skupinka polských aktivistů nájezd na rypadla v místním dole. Jejich protest přitom nezastavilo ani husté sněžení, i když podle přítomných aktivistů šlo o nepříjemný problém. O co vlastně aktivistům z Greenpeace během protestů v dole šlo?

Podle aktivistů způsobuje důl v Turówě ztrátu vody na českém území. To ostatně dokazují i vědecké studie, které v nedávné době provedly i České geologické služby. Firma, která důl provozuje, se ale proti tomuto tvrzení ohrazuje. Podle jejích slov totiž udělali všechna nutná opatření, která by měla zabránit úniku vody z českého území. Voda ale i přesto uniká.

Region nemůže čerpat evropské peníze

Půjčovna bagrů Praha nabízí široký vozový park, na velká rypadla v polském dole by to ale nestačilo. Ty totiž dokážou denně odstranit tolik zeminy, že s tím má problémy i celé okolí. Firma chce totiž v místním dole těžit uhlí až do roku 2044. To ovšem znemožňuje celému regionu čerpat peníze z evropského fondu spravedlivé transformace.

Problém tedy v tuto chvíli nemá řešení. Aktuálně je jednání na mrtvém bodě, protože obě strany přehazují zodpovědnost na tu druhou. Otázkou ale zůstává, jestli se tento problém vůbec podaří v následujících měsících nebo letech vyřešit. Následky by přitom mohly být fatální, protože podle studií celé okolí i nadále ztrácí vodu. A těžařská firma s tím v tuto chvíli nehodlá nic dělat. Tak uvidíme, jestli se celý tento problém podaří vyřešit. Nejlépe ke spokojenosti obou stran.

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.

Související články

Back to top button