Dluhopisy

3 hlavní důsledky snižování výnosových úroků u dluhopisů

Globální ekonomice hrozí recese, lépe řečeno, stává se nezvratitelnou realitou, čehož jsou si velmi dobře vědomy centrální banky, jako Fed a ECB. Varují před blížícím se snižováním úrokových sazeb, ale také omezením tištění peněž, a tyto kroky samozřejmě nezůstanou bez odezvy. Jedním z citelných důsledků je pak celosvětový pokles úroků u dluhopisů. 

U amerických desetiletých státních dluhopisů se hovoří o dosti výrazném poklesu, kdy tento faktor ovlivňuje v podstatě dluhopisy na celém světě, tedy i v ČR. Český dluhopisový trh nyní vykazuje snížení výnosů do splatnosti u desetiletých dluhopisů až o 1 procento, což je při průměrném úroku kolem 2 procent rovněž docela alarmující. Co budou tyto klesající trendy znamenat a mají se investoři do státních dluhopisů obávat něčeho ještě horšího? Nebo to naopak může přinést určitá pozitiva?

Hypotéky opět zlevňují

Vzhledem k tomu, že úroky dluhopisů mají závaznou souvislost s bankovními, tedy i hypotečními úroky, je zde dobrá zpráva alespoň pro plátce hypoték. Jejich úrokové sazby budou s velkou pravděpodobností naopak opět klesat, ze současných asi 3 procent až k cca 2,5 procentům. Již nyní můžeme zaznamenat určitý pokles, a dá se čekat, že tento trend bude pokračovat minimálně do nového roku, samozřejmě v souvislosti s pandemií koronaviru i s jinými méně podstatnými faktory. 

Pokles růstu u spořicích účtů

Na druhou stranu, se nedá příliš očekávat, že by pokračoval současný růst úrokových sazeb u spoření. Jejich rapidní pokles zatím není příliš reálný, i tak by mělo dle odborníků dojít k jisté stagnaci. Záleží samozřejmě i na zásazích ČNB a na tom, zda se nerozhodne k radikálním krokům. Co je důležité uvědomit si, výnosy u spořících účtů budou v duchu trendu poslední doby stále pozadu za inflací. 

Nárůst zhodnocení u penzijních fondů

Státní dluhopisy jsou investicí, která koreluje s drtivou většinou penzijních spořících systémů, hlavně pak s takzvanými konzervativními fondy týkajícími se doplňkových penzijních spořících účtů. Z toho nám vychází jednoduché počty, a sice, že pokud nastává útlum u úrokových sazeb státních dluhopisů, bude zároveň narůstat zhodnocení penzijních spoření, pokud tedy hovoříme o konzervativních formách. Dokonce se mluví o překonání hodnot inflace. 

Toto má ale za následek zvláštní paradox, kdy v budoucnu se zase počítá s nižšími úroky penzijních konzervativních fondů, neboť ty si vlastně zhodnocují své výnosy s předstihem. Zatímco v současnosti je vaše penzijní spoření dobře zhodnocováno a srovnává se s hodnotami inflace, v následujících letech musí zákonitě opět dojít k výraznému nepoměru, tedy úroky ze spoření budou za inflací zaostávat o to výrazněji. 

MK Redakce

Píšeme Vám novinky nejen ze světa investování, ale také o pojištění, půjčkách a celkově o dění v ekonomice. Tak, abyste se rychle zorientovali a získali informace.
Back to top button